Filtruj według

Cena

Cena

  • 1,00 zł - 4 180,00 zł

Szerokość rolki (m)

Szerokość rolki (m)

Gramatura / Grubość (g/m2)

Gramatura / Grubość (g/m2)

Technologia druku: Eco / Mild / UMS

Technologia druku: Eco / Mild / UMS

Technologia druku: Hard Solvent

Technologia druku: Hard Solvent

Technologia druku: UV

Technologia druku: UV

Technologia druku: Wodny / Pigmentowy

Technologia druku: Wodny / Pigmentowy

Technologia druku: Sublimacja

Technologia druku: Sublimacja

Zastosowanie

Zastosowanie

Technologia druku: Latex

Technologia druku: Latex

Aktywne filtry

Folie samoprzylepne do druku cyfrowego to szeroka gama materiałów dedykowana do zadruku tuszami żywicznymi UMS, solventowymi, pigmentowymi, wodnymi, UV, Lateks.

Dział ten obejmuje folie monomeryczne, polimeryczne, wylewane białe, kolorowe i strukturalne, okienne, statyczne, magnetyczne, specjalne, folie flex przeznaczone do wgrzewania na tkaniny oraz folie do piaskowania.

Folie samoprzylepne składają się z trzech części: folii, kleju i podkładu. Podstawą jest folia PCW, a właściwie tworzywo z plastyfikatorami, których zadaniem jest zmniejszanie oddziaływania międzycząsteczkowego i zwiększanie ruchliwości łańcuchów polimerowych. Plastyfikatory powodują obniżenie temperatury zeszklenia, twardości i zwiększenie elastyczności folii. Kolejną warstwą jest klej, a zasadniczo warstwa kleju, zwana również filmem klejowym, ze względu na swoją obustronną kleistość. Ostatnią warstwę tworzy podkład, czyli nośnik, na który nanoszona jest folia PCW wraz z klejem.

Pod nazwą folii kryje się doskonale znane tworzywo PCW, czyli polichlorek winylu. Od strony chemicznej PCW jest syntetycznym polimerem otrzymywanym w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Tworzą go atomy węgla, wodoru oraz chloru, które potraktowane są plastyfikatorami. Dzięki nim otrzymujemy materiał o niezwykłych właściwościach termoplastycznych, dużej wytrzymałości mechanicznej, odporności na działanie wielu rozpuszczalników i na czynniki biologiczne, a przy tym niepalny i samo gasnący, co zawdzięcza zawartości chloru.

Wszystko to sprawia, że polichlorek winylu znajduje szerokie zastosowanie w reklamie, przemyśle i budownictwie.

Folie do druku mogą mieć powłokę błyszczącą albo matową w kolorze białym. Ważną rzeczą jest powtarzalność tego samego odcienia bieli w kolejnych partiach produkcyjnych tego samego produktu.

Zasadniczą cechą folii pozwalającą na dobranie odpowiedniego nośnika do indywidualnych potrzeb jest klej. Większość dostępnych folii monomerycznych oferowana jest z klejem akrylowym, czyli wodorozcieńczalnym. Aplikacja tych folii powinna odbywać się metodą „na sucho”, ponieważ klej wchodząc w reakcje z wodą, łączy się z nią, tracąc przy tym swoje pierwotne właściwości, a przy klejeniu na nośnik jest wypierany z pozostałą częścią wody na zewnątrz folii, co osłabia jej przyczepność. Dodatkowym czynnikiem w przypadku kleju akrylowego jest szybkość jego starzenia się i tracenia właściwości w czasie. Zdecydowanie lepsze pod tym względem są folie z klejem rozpuszczalnikowym, który nie wchodzi w reakcje ani też nie łączy się z wodą, a jego degradacja następuje po zdecydowanie dłuższym czasie. Kolejnym często stosowanym klejem jest klej szary, dający możliwość klejenia folii na powierzchnie kolorowe z możliwością ich krycia bez efektu przebijania znajdującej się pod nią grafiki, jak też świetnie sprawdzające się przy oklejaniu dwustronnym powierzchni przezroczystych. Oba rodzaje kleju można dodatkowo podzielić na kleje stałe i łatwousuwalne. Kleje stałe są przeznaczone do wyklejenia jednorazowo nośnika, przy próbie zrywania folii cześć kleju zostaje na naszym podłożu, z kolei folie z klejem łatwousuwalnym dają nam możliwość tymczasowego wyklejenia, z gwarancją ich usunięcia bez pozostawienia resztek kleju na nośniku, co daje nam nowe możliwości tymczasowego wyklejenia powierzchni lub zaklejenia części grafiki bez konieczności wymiany całej na nową, co możemy uzyskać, stosując folię z szarym i łatwousuwalnym klejem. Ostatni rodzaj kleju to klej kanalikowy, bardzo prosty w aplikacji dzięki technologii Fast & Easy, która pozwala na usunięcie pęcherzyków podczas aplikacji na sucho.

W zależności od rodzaju powłoki oraz kleju folie charakteryzują się krótko, średnio bądź długookresowym czasem eksploatacji oraz przeznaczeniem do wewnątrz i na zewnątrz.

Ostatnim czynnikiem składającym się na folię samoprzylepną jest podkład, na który nanoszona jest folia z klejem. Najczęściej stosuje się podkłady papierowe o różnej gramaturze, jedno lub dwustronnie silikonowane. Im grubszy papier podkładowy, tym łatwiej odkleić folię. Dodatkowo papier jednostronnie silikonowany od kleju łatwo chłonie wilgoć z otoczenia, co może powodować falowania ze względu na przykurcz papieru przy odparowywaniu wody w drukarkach, gdzie materiał w trakcie druku jest wstępnie podgrzewany. Najlepszym i najpopularniejszym tego przykładem jest druk solventowy. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem jest papier o odpowiedniej gramaturze dwustronnie silikonowany.

Folie charakteryzują się różnymi grubościami, najczęściej spotykane są 80 i 100 mikronów. Podstawowym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze grubości folii jest technika zadruku i rodzaj nośnika, na który dany materiał będzie aplikowany dodatkowo trzeba uwzględni sam proces wyklejania. Na ogół wszystkie te czynniki mają znaczenie i są od siebie zależne. Warto przy okazji podkreślić, że folie 100-mikronowe są zazwyczaj mniej rozciągliwe, co ułatwia aplikację na duże powierzchnie reklamowe.

Folie samoprzylepne znajdują zastosowanie w reklamie wizualnej, dekoracji wnętrz, oklejaniu pojazdów, fotografii, grafice artystycznej, meblarstwie, kamieniarstwie i wielu innych dziedzinach.

Folie charakteryzują się idealną powierzchnią pod zadruk co zapewnia doskonałą jakość wydruków z bogatą gamą kolorystyczną.

Grupa samoprzylepnych folii Ikonos to doskonałe materiały dla wszystkich użytkowników stosujących druk cyfrowy. Ze względu na wiele zastosowań, klient powinien każdorazowo sprawdzić, czy wybrana przez niego folia odpowiada w pełni jego potrzebom.