Filtrowanie

Pokazano 1-7 z 7 pozycji

Aktywne filtry

Tkaniny i dzianiny to popularne materiały, najczęściej wykorzystywane do druku sublimacynego, uv i latex. Oba materiały różni sposób budowy, ale mogą powstawać z takich samych rodzajów włókien np. bawełnianych, wiskozowych, poliestrowych, wełnianych, mieszanych. W każdym z nich nici są zaplatane w inny sposób, który sprawia, że tkaniny są z reguły dość sztywne i nierozciągliwe, a dzianiny są miękkie i elastyczne.

Dzianiny powstają w podobny sposób jak wyroby ręcznie zrobione na drutach gdzie zaplata się oczka i łączy ze sobą, co w efekcie daje poziomo rzędy oczek, natomiast pionowo kolumienki. Podobnie wygląda przemysłowa produkcja dzianin, tylko nici są cieńsze i oczka dużo mniejsze.
Zaplatanie włókien w kształt oczek sprawia, że nić jest mocno pofalowana, nie jest naprężona co sprawia, że może się mocno rozciągnąć. Dzięki temu dzianiny są rozciągliwe we wszystkie strony materiału.
Elastyczność dzianin stanowi ich ogromną zaletę, którą wykorzystuje się do produkcji ubrań. Elastyczność sprawia również, że fasony ubrań z dzianin są z reguły bardzo proste, bo nie wymagają zaszewek, cięć czy zapięć, nawet przy dopasowanych fasonach.
Wadą natomiast jest to, że ubrania z nich uszyte dość szybko się rozciągają.