Filtrowanie

Pokazano 1-6 z 6 pozycji

Aktywne filtry

Tkaniny i dzianiny to popularne materiały, najczęściej wykorzystywane do druku sublimacynego, uv i latex. Oba materiały różni sposób budowy, ale mogą powstawać z takich samych rodzajów włókien np. bawełnianych, wiskozowych, poliestrowych, wełnianych, mieszanych. W każdym z nich nici są zaplatane w inny sposób, który sprawia, że tkaniny są z reguły dość sztywne i nierozciągliwe, a dzianiny są miękkie i elastyczne.

Tkaniny powstają poprzez krzyżowanie dwóch rodzajów nici: osnowy i wątku. Tkanie na krośnie polega na rozciągnięciu i naprężeniu osnowy, a następnie przeplataniu przez nie wątku. Wątek przeważnie jest cieńszy i delikatniejszy niż osnowa. Osnowy w tkaninie biegną zawsze wzdłuż materiału, czyli równolegle do brzegów fabrycznych, natomiast wątek przebiega w poprzek. Brzegi tkaniny zwane krajką zawsze utkane są nieco gęściej, żeby utrzymać dobre naprężenie całego materiału podczas tkania.
Zaletą tkanin jest to, że są w miarę stabilne i nierozciągliwe, co pozwala łatwo je ciąć i szyć bo nie rozciągają się i nie falują.
Obecnie do większości tkanin dodaje się elastyczne włókna dzięki czemu ubrania z nich szyte są bardziej dopasowane, wygodniejsze i bardziej uniwersalne.

Zadrukowane tkaniny coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w dynamicznie rozwijającej się branży Home Decor.