Aktywne filtry

Sublimacja to kategoria, która obejmuje atramenty i materiały wykorzystywane w druku sublimacyjnym.

Druk wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze termotransferowym, a następnie podgrzewany do wysokiej temperatury i przenoszony na przedmioty pokryte lakierem poliestrowym lub bezpośrednio na poliestrowe materiały np. koszulki, poduszki, zasłony itp. Technika sublimacji wykorzystywana jest również do nadruków na specjalnie powleczonej ceramice, metalach i tworzywach sztucznych.

Druk sublimacyjny nazywany jest drukiem pośrednim ze względu na proces przenoszenia nadruku za pomocą papieru transferowego na materiał, na którym grafika ma się znaleźć docelowo.

Druk sublimacyjny zaliczany jest do technologii termotransferowych. Do jego wykonania potrzebna jest wysoka temperatura oraz ciśnienie, co powoduje przechodzenie ze stany stałego w stan gazowy z pominięciem fazy ciekłej tak zwany proces sublimacji.

Druk sublimacyjny wykonuje się na polimerach, które pod wpływam wysokiej temperatury, tworząc mikropory. Wydrukowane na papierze sublimacyjnym pigmenty zawarte w tuszu sublimacyjnym znajdują się w fazie stałej, pod wpływem działania wysokiej temperatury przechodzą w stan gazowy i parują z powierzchni papieru sublimacyjnego. Następnie gaz pod wpływem prasy termotransferowej wytwarzającej ciśnienie kierowany jest na powierzchnię, na której wykonujemy nadruk i wnika w mikropory poliestru i przechodzą w stan stały. Po ostudzeniu powierzchni wykonany nadruk jest już utrwalony.

Reasumując na proces sublimacji mają wpływ trzy podstawowe parametry:
-temperatura
-czas
-ciśnienie

Innym rodzajem druku sublimacyjnego jest druk bezpośredni na tkaninie, proces zachodzący w drukarce jest taki sam. Materiał poliestrowy jest podgrzewany, a po nałożeniu tuszu wchłania się we włókna materiału.

Sublimacja w ostatnim czasie cieszy się w poligrafii wielką popularnością, coraz więcej firm decyduje się na druk właśnie tą techniką.