Katalog IKONOS 2018 (materiały i atramenty) pdf

Ostatnie promocje

Najnowsze katalogi

FAQ - najczęściej zadawne pytania i odpowiedzi


Słownik pojęć IKONOS

Prezentujemy „Słownik pojęć i skrótów”, który pomoże wyjaśnieć znaczenie poszczególnych zwrotów i kodów używanych w produktach IKONOS.

1. PROFICOAT – seria produktów powlekanych specjalną warstwą absorbującą atrament, tzw. IRC (ink receptive coating). Są to produkty takie jak: backlity, blockouty, tapety, papier photo, CSL 200 CLEAR.

Warto tu wspomnieć, że atrament solwentowy potrafi się wchłonąć i ustabilizować jedynie na powłokach z PVC, lub pochodnych akrylu oraz poliuretanu. Atrament solwentowy nie potrafi się ustabilizować na nośnikach takich jak poliestry (PET), polipropyleny (PP), polietyleny (PE), czy papiery niepowlekane o otwartej strukturze. Typowa grubość warstwy IRC niezbędnej do wchłonięcia i ustabilizowanie się atramentu solwentowego to około 25 mikrona, czyli 0,025 mm. Zauważmy, że seria PROFICOAT, to głównie materiały które nie są samoprzylepne.

2. PROFIFLEX – seria produktów samoprzylepnych opartych swoją budową na foliach PVC, akrylowym wodnym kleju oraz papierze podkładowym silikonowym, zwanym potocznie „linerem”. Serię PROFIFLEX dzielimy na 3 rodziny, PROFIFLEX PRO, PROFIFLEX LAM-PRO oraz PROFIFLEX DECO.

3. PROFIFLEX PRO – to materiały samoprzylepne przeznaczone do druku, czyli oparte w dużej mierze na foliach białych. Drukujemy także na foliach przezroczystych, czego przykładem jest folia GPT CLR. Odmian rodzajów produktów z rodziny PROFIFLEX PRO może być wiele i mogą zależeć od:

- folii: folia może mieć plastyfikator monomerowy lub polimerowy,

- kleju: może być w zależności od siły adhezji usuwalny lub permanentny, a w zależności od koloru przezroczysty lub szary,

- papieru podkładowego typu CCK lub PCK Plain lub PCK structured.

4. PROFIFLEX LAM-PRO – to rodzina laminatów IKONOS, czyli folii przezroczystych, które mają za zadanie zabezpieczyć nasz wydruk przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak UV czy wilgoć, oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak np. zarysowania. Laminaty w zależności od typu PVC mogą być monomerowe lub polimerowe. Wyróżniamy też szczególnej uwagi laminat podłogowy 4FLOOR, embosowany specjalną antypoślizgową strukturą z certyfikatem R9.

5. PROFIFLEX DECO – to rodzina samoprzylepnych folii IKONOS do dekoracji szkła, polimerowych i monomerowych folii FROSTED oraz folii PET z rodziny DECO ART. Pamiętajmy także o naszym bardzo ważnym produkcie jaki jest folia do piaskowania, która występuje w 4 grubościach, tj 100, 200, 300 oraz 400mic.

6. PVC (ang) / PCV (pl) – to polichlorek winylu. Substancja niezwykle rozpowszechniona w naszym codziennym życiu, głównie z powodu łatwości syntezy, niskiej ceny oraz bardzo prostego procesu przetwórczego. Jest wszędzie. Uznawana jest za szkodliwą, ze względu na sposób neutralizacji – podczas spalania wydziela się bardzo niebezpieczny chlor. W formie podstawowej PVC jest sztywne i kruche. Dzięki dodaniu do niego plastyfikatorów uzyskujemy odpowiednią elastyczność.

Folie PVC Ikonos posiadają w sobie około 18% plastyfikatora. Wyróżniamy plastyfikatory monomerowe i polimerowe, stąd potem potoczna mowa o foliach monomerowych i polimerowych. W naszym biznesie wyróżniamy 3 typy folii PVC:

a) folie kalandrowane z plastyfikatorem monomerowy,

b) folie kalandrowane z plastyfikatorem polimerowym,

c) folie wylewane z plastyfikatorem polimerowym.

Fabryka Ikonos produkuje folie monomerowe (a) i polimerowe (b).

7. Papier podkładowy typu CCK – to papier silikonowany ekonomiczny. Skrót CCK pochodzi z języka angielskiego Clay Coated Paper. Ze względu na swoją niską cenę, używane są powszechnie w laminatach monomerowych i polimerowych (gramatury CCK to 87g oraz 120g) oraz w monomerowych foliach przeznaczonych do druku (gramatura 135g).

8. Papier podkładowy typu PCK – to wysoka półka papierów silikonowych. Charakteryzują się niezwykłą stabilnością, sztywnością oraz niezwykłą odpornością na wilgoć. Jest to podyktowane tym, że są obustronnie powleczona polietylenem (PE) stąd ich nazwa PCK, czyli Poli Coated Paper. Papieru tego używamy do foli białych polimerowych, oraz aby nadać odpowiednią strukturę kleju, tzw. kanalik np. w folii typu FROSTED. Gramatura tego papieru to 145g.

9. Klej usuwalny (ang. Removable) – to kleje o sile adhezji pomiędzy 6N – 12N na 25mm wg normy FINAT 1. To oznacza, że aby oderwać od metalowego podłoża pasek folii o długości np. 10cm i szerokości 25mm potrzebujemy siły 12N, czyli około 1,22 kg.

10. Klej permanentny (ang. Permanent) – to klej o sile adhezji powyżej 16N. Nasze folie z klejem permanentnym mają siłę około 20N.

11. Klej ultra usuwalny – to klej o sile adhezji poniżej 6N. Pamiętajmy, że każdy klej usuwalny zamieni się w permanentny po upływie około 6 miesięcy.

12. Skróty GPT & MPT – pierwsza litera mówi nam, jaki typ powierzchni ma folia, G = gloss, M = matt. Druga litera P mówi nam, jaki typ kleju został zastosowany, w tym wypadku P = permanent. Ostatnia litera T, mówi nam o kolorze zastosowanego kleju. W tym wypadku T = transparent (przezroczysty).

13. Skróty GRT & MRT – analogicznie, pierwsza litera mówi nam o typie powierzchni G = gloss, M = matt. Druga litera mówi o typie kleju, w tym wypadku jest to R, czyli klej jest usuwalny czyli REMOVABLE, kolor kleju to T = transparent.

14. Skróty GPG i MPG – pierwsza litera to typ powierzchni, czyli G = gloss, M = matt, druga litera P mówi nam, że klej jest Permanentny, ostatnia litera mówi nam o kolorze kleju, w tym wypadku jest to G, czyli grey (szary).

15.Skróty GRG i MRG – to folie Glossowe lub Matowe, z szarym usuwalnym klejem.


Oprogramowanie Onyx

Jaką mam wersję Onyx’a?

W RIP-Queue, przejdź do menu Pomoc > O programie. Twoja wersja Onyx zostanie wyświetlona w prawym dolnym rogu okna, obok przycisku Key.

Jakiej wersji systemu operacyjnego używa mój komputer?

Aby określić, jaka wersja systemu Windows jest uruchomiona na moim komputerze, przejdź do Panel Sterowania > System. Wersja systemu Windows zawsze będzie widoczna w tym ekranie, w górnej jego części (na przykład Windows 7 Enterprise lub Windows 10 Pro). Jeśli okno to nie wyświetla takiej informacji (np. jeśli po prostu widnieje tylko informacja: system Windows 8.1), jest to edycja Home, która nie współpracuje z produktami Onyx.

Jakie systemy operacyjne wspiera Onyx?

Pełna lista specyfikacji systemowych dla danech wersji Onyx dostępna jest na stronie pobierania produktu www.onyxgfx.com. Lista obsługiwanych systemów operacyjnych jest taka sama dla wszystkich produktów Onyx (PosterShop, ProductionHouse, itd.) z tym samym numerem wersji.

Onyx 12 obsługiwany jest tylko w 64-bitowych wersjach tych systemów operacyjnych:

 • Windows 7 Professional i Enterprise
 • Windows 8.1 Professional i Enterprise
 • Windows 10 Professional i Enterprise


Onyx 11.1.2 jest obsługiwany zarówno w 32-bitowych i 64-bitowych wersjach tych systemów operacyjnych:

 • Windows 7 Professional i Enterprise
 • Windows 8.1 Professional i Enterprise
 • Istnieje również możliwość uruchomienia Onyx 11.1.2 w Windows 10 Professional i Enterprise.


Wersje Onyx starsze niż 11.1.2 nie są kompatybilne z Windows 10.

Czy firma Onyx wspiera starsze wersje produktów Onyx?

Onyx nie udziela wsparcia dla wszystkich aplikacji RIP przed wersją X10.

Jeśli używasz jednego ze starszych produktów Onyx’a, zalecamy aktualizację do najnowszej wersji, aby skorzystać z najnowszych i aktualnych udoskonaleń produktu, rozszerzonych opcji pomocy technicznej, a także najnowszych wersji sterowników drukarek.

Informacje o najnowszych produktach Onyx można znaleźć na stronie producenta lub kontaktując się z naszą firmą.

Gdzie mogę pobrać sterowniki drukarki i profile mediów dla ONYX 12?

Po zainstalowaniu ONYX 12, można uruchomić Menadrzera pobierania drukarek i profili z menu Start systemu Windows. W razie potrzeby można także pobrać tę aplikację ze strony internetowej ONYX klikając na łącze.

Jeśli jesteś już zarejestrowany na myonyx, zaloguj się do swojego konta, aby uzyskać dostęp do sekcji Downloads. Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowany, poświęć chwilę, aby to zrobić - rejestracja jest dostępna za darmo.


Atramenty


Czy mogę zmienić atramenty bez czyszczenia układu atramentowego?

Dostępne są na rynku atramenty, które są kompatybilne pod względem chemicznym jak i kolorystycznym z atramentami oryginalnymi danego producenta maszyn. Jeżeli zmieniamy atrament z oryginalnych na alternatywny gdzie producent lub dostawca, potwierdza, że chemicznie atrament jest kompatybilny, to możemy zmienić atramenty w sposób "ciągły" tj. bez czyszczenia układu atramentowego.

Jeżeli zmieniamy atrament alternatywny na inny atrament alternatywny, należy wyczyścić cały układ atramentowy. W ppierwszej kolejności płynem od atramentu „starego”, następnie jeszcze raz płynem dedykowanym do nowych „atramentów”.

Czy w przypadku atramentów alternatywnych, kompatybilnych z atramentami oryginalnymi, musimy tworzyć nowe profile kolorystyczne?

Dla wielu grafik drukowanych na alternatywnych atramentach kompatybilnych z atramentem OEM, bardzo często różnice kolorystyczne są tak niewielkie, że ludzkie oko nie widzi różnicy pomiędzy wydrukami. Istnieją bardzo trudne kolory do uzyskania, typu bordo, turkus czy ecru gdzie będzie widoczna różnica kolorystyczna, jeżeli skorzystamy z profili przeznaczonych do atramentu OEM.

Jak często czyścić stację serwisową oraz odbojniki głowicy?

Każdy użytkownik powinien przynajmniej co 2 dni zalać stację serwisową płynem czyszczącym oraz wyczyścić odbojniki głowicy z zabrudzeń z atramentu. Ponad to zalecamy sprawdzenie codziennie stanu stacji serwisowej i zalanie jej na koniec pracy z ploterem.

Co jest lepsze: system stałego zasilania zamknięty czy otwarty?

Z pewnością dużo lepszą opcją jest system stałego zasilania zamknięty. Atrament podawany do plotera, w takim systemie jest całkowicie odizolowany od wszelkich zabrudzeń znajdujących się w powietrzu czy nawet przypadkowym wpadnięciem do podajnika atrmanetu drobinek zaschniętego atramentu, itp.

W przypadku systemu zamkniętego atrament nie miesza się z tlenem, a co za tym idzie nie tworzą się tlenki, które powodują uszkodzenie głowicy.

Atrament, w butelce po otwarciu należy wykorzystać w przeciągu maksymalnie trzech miesięcy od otwarcia, natomist w systemie zamkniętym atrament pozostaje nie zmieniony chemicznie nawet do roku czasu.

Jakie wybrać atrameny UV do druku na materiałach miękkich (typu baner, folia)?

Rozróżniamy atramenty UV do materiałów twardych (różnego rodzaju płyty) oraz miękkich (folia, baner, papier).

Jeżeli wydrukujemy pracę atramentem do powierzchni twardych na medium miękkim to po stabilizacji tego atramentu może on pękać, łamać się, itd.

Zachęcamy do kontaktu z naszym eksperetem celem dobrania atramentu.


Plotery Mutoh ValueJet


Jak często muszę czyścić ploter Mutoh ValueJet?

Plotery Mutoh ValueJet z atramentami UMS należy czyścić codziennie. W przypadku gdy ploter korzysta z innych atramentów, co 2 dzień lub codziennie w przypadku dużego obłożenia. Należy wykonać następujące czynności:

 • Wyczyszczenie odbojników głowicy oraz obszaru dookoła głowicy, z dużą starannością, płynem czyszczącym i patyczkami lub szmatkami bezpyłowymi. Absolutnie  nie wolno dotykać samego piezo elektryka (szarej lub złotej części głowicy).
 • Czyścimy dokładnie tzw. ciastko czyli wkład odbiorczy. W tym miejscu głowica również "spluwa" atrament. Drukując baner lub canvas przyklejają się włosy do obudowy wkładu i na początku stołu.
 • Czyścimy bardzo dokładnie, stację serwisową czyli captop (gumową część, która dotyka głowicy podczas jej parkowania).
 • Czyścimy bardzo dokładnie wycieraczkę, która podciera głowicę.
 • Ostatnim najważniejszym punktem jest zalanie stacji serwisowej płynem czyszczącym. Jeżeli rurki (które prowadzą ze stacji do zlewek) się zatkają, mogą w bardzo szybki sposób zniszczyć głowicę.


Co oznacza błąd 'E068 err cr encoder'?

Jest to błąd związany z ruchem karetki, najczęściej wystarczy wyczyścić encoder czystą szmatką bezpyłową. Można użyć do tego szmatki nasączonej izopropanolem.

Co oznacza błąd 'E 082 err Wiper sns'?

Błąd związany z ruchem tzw. wycieraczki. Należy wyczyścić okolice wycieraczki i mechanizmu, który ją przesuwa. Jeśli błąd pojawia się nadal należy wymienić stację serwisową.

Co oznacza komunikat 'Full waste ink tank'?

Należy opróżnić zbiornik na zlewki.

Co oznacza komunikat 'Life times...'?

Jest to informacja dotycząca przepracowania przez dany moduł (np. silnik, pompę, głowicę) ilości cykli przewidzianych przez producenta na dany element. W większości przypadków wystarczy podczas wizyty serwisu skasować licznik danego elementu.

W ploterze ze stałym systemem zasilania pojawia się komunikat 'ink end' mimo, że w kasecie znajduje się atrament.

Jeżeli chip nie wskazuje 0%, bądź maszyna jest rozchipowana wystarczy wysunąć daną kasetę i wsunąć z powrotem.


Materiały

Jak poradzić sobie z elektryzowaniem sie folii w czasie druku?

Przedstawiamy jeden ze sposobów na rozwiązanie problemu elektryzowania się folii podczas druku (a co za tym idzie przyciągania kurzu z powietrza i osadzanie się go na folii). Elektryzowanie ma niekorzystny wpływ na jakość wydruku, bo w miejscu, gdzie przykleił się pyłek do folii, powstaje wada wydruku.

Folia nawinięta na gilzę, jest izolowana elektrycznie, więc działa jak kondensator (gromadzi ładunki). Aby temu zapobiec, do tylnej części obudowy drukarki wielkoformatowej (która jest uziemiona), dokleja się folię, która swobodnie zwisa i ma styczność z folią nałożoną na ploter.

Dzięki kontaktowi paska folii, który jest uziemiony, ładunki z rolki zostają zdejowane, co skutkuje tym, że folia zadrukowywana nie ma tendencji do przyciągania kurzu z powietrza.

Gdzie znajdę dodatkowe informacje (np. prezentacje) o mediach IKONOS?

Wszelkie informacje znajdą Państwo na naszych stronach internetowych:

Zachęcamy także do zapoznania się w wybranymi prezentacjami, np: